امروز: سه شنبه 8 اسفند 1402
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی دسته: اقتصاد
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 750 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 141

اقتصاد مقاومتی

قیمت فایل فقط 157,300 تومان

خرید

فایل دانلودی حاوی یک فایل ورد( word) قابل ویرایش میباشد.

فهرست مطالب فایل دانلودی:

چكیده

 فصل اول 

كلیات طرح تحقیق

مقدمه 

بیان مساله 

سوالات تحقیق 

اهمیت و ضرورت تحقیق 

روش تحقیق 

فرضیه ها 

فصل دوم

مولفه های موثر براقتصاد ایران و هجوم تحریمهای اقتصادی

مقدمه 

بخش اول:مولفه های موثر بر اوضاع اقتصاد كشور

شاخص های اقتصاد كلان درسیاست های اقتصادی   

توسعه و رشد مالی 

ارتباط بین توسعه مالی و رشد اقتصادی 

گمشده اقتصاد ایران

مشكلات امروز صنعت و اقتصادكشور و ارائه راه حل ها

حیات وكیفیت كالاهای صنعتی ایران 

سیستم بانكی كشور

مثلث مردم - بانك  - سرمایه گذار 

اعطای تسهیلات 

سپرده ها و بانك ها 

بدهی غیردولتی ها 

نظام بانكی در مخمصه

سیستم بانكی ایران و خدمات بانكی بین المللی فعال 

نوسان نرخ سودهای بانكی 

راهكارهای نظام بانكی بهینه و موفق

تحولات اقتصادی و اقتصاد نفتی 

نقش راهبردی انرژی 

صادرات نفت و گاز  

بودجه نفتی، اقتصاد نفتی

افزایش 31 میلیارد دلاری ذخیره ارزی ایران

ایران در گروه كشورهای با درآمد متوسط 

گسترش بیش از حد مخارج دولت و  بی ثباتی سیاست مالی  

1.ضعف رقابت در نظام اقتصادی ایران 

2.اثر ساختاری درآمد نفت بر تولید و رشد اقتصادی در بلندمدت  

3.اثر عملكردی درآمد نفت بر تولید و رشد اقتصادی در كوتاه مدت 

سیاست خارجی و رشد اقتصادی  

موانع حمایت از تولید

تحریم های اقتصادی،اهداف و آثار آن  

تعریف تحریم های اقتصادی 

انواع و اشكال تحریم های اقتصادی 

ایالات متحده آمریكا 

حمایت های عملی دول از اقدام امریكا 

اقتصاد مقاومتی مبتنی بر اقتصاد اسلامی

ضرورت ورود اقتصاد مقاومتی به زیربخشهای اقتصادی

محورهای اساسی اقتصاد مقاومتی 

اقتصاد مقاومتی، اجباری در مقابل نقطه ضعفهای اقتصادی

مفهوم رویكرد حماسی در حوزه اقتصاد 

مفهوم حركت حماسی

اقتصاد مقاومتی، تحقق جهاد اقتصادی 

مفهوم حماسه اقتصادی برای تحقق اهداف توسعه ای 

اهداف اقتصاد مقاومتی

نقش دولت ومردم در تحقق اقتصاد مقاومتی 

مشاركت مردمی 

فصل چهارم 

تحلیل جنبه های كاربرد اقتصاد مقاومتی در مقابله با تحریم ها 

مقدمه 

جنبه های مختلف اقتصاد مقاومتی 

چشم انتظار سیر مثبت تحولات   

مرور وضعیت متغیرهای كلان اقتصادی 

بررسی عوامل موثر بر تغییرات پایه پولی 

سیاست های پولی و بانكی 

سیاست اعتباری 

سیاست ارزی 

فصل پنجم 

نتیجه گیری پیشنهادات 

منابع 

قسمتی از متن

چكیده 

عدالت  اساسیترین مفهوم در حقوق انسانی است و این مفهوم  یكی از عالی ترین مفاهیم زندگی بشری و فضیلت اولیه و اساسی است، تا حدی كه انسان ها ممكن است در مورد آزدی، رفاه و حتی برابری شك نمایند لكن نمی توانند به عدالت یا بی عدالتی به مفهوم عام آن اعتراف نكنند.رشد اقتصادی تضمین كننده عدالت اجتماعی است و بدون رشد اقتصادی عدالت حاصل نمی شود. همچنین با رشد اقتصادی به طور خود بخودی عدالت حاصل نمی شود و رویكرد رشد همراه عدالت اجتماعی به شرط اجرای درست آن برای كشور،مطلوب است.این رویكرد در زمانی كه ایران تحت سیطره تحریم های اقتصادی به نبرد اقتصادی مشغول شده باید از سیاستی پیروزمند بهره گیرد كه از آن تحت عنوان اقتصاد مقاومتی می توان یاد نمود.و چنان كه اقتصاد ایران در روزهای پایانی بهمن ماه سال(1392)شاهد ابلاغ یكی از مهمترین اسناد كلان و تعیین كننده در این زمینه بود. سیاست های كلی اقتصادی موسوم به »اقتصاد مقاومتی« از طرف آیت اﷲ خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بر اساس بند یكم اصل 110 قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام به رییسان هر سه قوه ابلاغ شد. 

كاهش وابستگی به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز، ارتقای شاخص های عدالت اجتماعی، افزایش تولید، اشتغال و بهره وری از جمله موارد مطرح شده در سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی است. 

به دنبال این ابلاغ ،»حسن روحانی« رییس جمهوری از یك سو در نامه یی به رهبری آمادگی دولت برای اجرایی كردن سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و عمل بر اساس مفاد آن را اعلام كرد و از سوی دیگر در نامه یی به معاون اول خود دستورهای 11 گانه یی را برای عملیاتی كردن این سیاست ها ابلاغ كرد.

از زمان ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی این موضوع به یكی از مسایل مورد بحث و گفت و گو در محافل اقتصادی و رسانه یی كشور تبدیل شده است و در مورد محتوا، بایدها و نبایدها و الزام های اجرایی شدن این سیاست ها، مسایل مختلفی از طرف كارشناسان مطرح شده است.كه محور های كلی این سیاست اقتصادی مبتنی بر؛اصلاح ساختاری درنحوه اجرای سیاست های پولی و مالی، خصوصی سازی ،بهره وری و بهبود فضای كسب و كار،و... است كه در این پزوهش نیز محور های اساسی مورد نظر را با استفاده از روش توصیفی و با استفاده از منابع كتابخانه ای(كتب،مجلات،فصلنامه ها و منابع معتبر اینترنتی)در5 فصل مورد بررسی قرار داده است.   

مقدمه 

اقتصاد مقاومتی1روشی برای مقابله با تحریم ها علیه یك منطقه یا كشور تحریم شده  میباشد. 2 در شرایطی كه صادرات و واردات هی چكدام برای آن كشور مجاز نمی باشد.  

كشور ایران فرصت های بسیاری از قبیل نفت، گاز و معدن در اختیار دارد، اما برای استفاده هرچه تمام تر از این منابع، باید از خام فروشی پیشگیری كرد.حمایت از تولید و استفاده از ظرفیت های داخلی قطعا باعث ایجاد اشتغال زایی و ثروت آفرینی برای كشور خواهد شد، از این رو باید كار و تولید، در فرهنگ ایران نهادینه شود.از اینرو مدتی است كه نظریه اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری مطرح شده است. پرداحتن به این موضوع به دلایل مختلف امری مهم و ضروری است. از یك طرف دشمنان ملت ایران تلاش دارند تا نسبت به در هم ریختگی اقتصاد ایران اقدام كنند و از ناحیه اقتصاد، ضرباتی را به ملت شریف ایران اسلامی وارد كنند و از طرف دیگر مقاومت در اقتصاد نسخه ای كارساز برای عبور از این مرحله است. از سویی دیگر موضوع اقتصاد مقاومتی موضوعی بسیار بدیع و جدید و بكر است و تجربه منتشر شده مكتوبی در مورد آن وجود ندارد و قاعدتاً باید جوانب آن بررسی و مورد توجه قرار گیرد.  

از منظری دیگر برای كشور جمهوری اسلامی ایران كه مصمم است اقتصاد تك محصولی و مبتنی بر درآمد نفت را متحول نموده و به سمت عدم وابستگی به نفت حركت كند، موضوع اقتصاد مقاومتی یك راهكار و نقشه راه سازنده است. 

باید توجه داشت كه اقتصاد مقاومتی به معنی ریاضت نیست، بلكه به منظور بهتر شدن وضعیت مردم بوده و كشور را به مرز خودكفایی در زمینه تولیدات می رساند، بنابراین برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید جایگاه ویژه ای برای تولید در نظر گرفت

مورد دیگری كه می تواند اقتصاد مقاومتی را در ایران محقق سازد بخش كشاورزی است، به نحوی كه می توان با حمایت از كشاورزان و تولیدات آنها، در زمینه امنیت غذایی به مرز خودكفایی رسید و علاوه بر تامین نیازهای داخلی، به سایر كشورها نیز صادرات داشت كه تحقق این موارد تنها نیازمند همدلی مردم و مسئولین است.برای رونق بخش تولید و ایجاد ارزش افزوده باید از فن آوری های نوین بهره گرفت، از این رو واردات كشور تنها باید در زمینه تكنولوژی و مواد اولیه باشد و به طور جدی از واردات كالاهای تمام شده اجتناب كرد، چرا كه واردات كالای تمام شده مغایر با اقتصادی مقاومتی بوده و باعث هدر رفتن سرمایه های ملی می شود. 

بیان مساله 

با ظهور انقلاب اسلامی، شكل جدیدی ازحكومت در دنیا پدیدار شد كه بنای سازگاری با قطب قدرت استكبار را نداشته و به مبارزه با استكبار پرداخت. ظهور چنین حكومتی آن هم درمنطقه خاورمیانه كه ازلحاظ اقتصادی و ژئوپلیتیكی دارای اهمیت بسیار زیاد است، باعث شد كه نظام استكبار جهانی با تمام قوا به مبارزه با انقلاب برخیزد. با پایان یافتن جنگ و عدم پیروزی استكبار در زمینه های نظامی ،تهاجمات به  عرصههای دیگركشیده شد. یكی از این  عرصهها كه خصوصاً  و............

قیمت فایل فقط 157,300 تومان

خرید

برچسب ها : اقتصاد مقاومتی , توسعه و رشد مالی , ارتباط بین توسعه مالی و رشد اقتصادی , سیستم بانكی كشور , مثلث مردم بانک سرمایه گذار , اعطای تسهیلات , سپرده ها و بانک ها , بدهی غیردولتی ها , اهداف اقتصاد مقاومتی , نقش راهبردی انرژی , صادرات نفت و گاز , بودجه نفتی , اقتصاد نفتی , موانع حمایت از تولید , مفهوم حركت حماسی , مشاركت مردمی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر